Fråga oss gärna! 0570-194 40 eller info@billigtvvs.se
Rengöringsvätska till Magnetfilter Boilermag
Applikation och användning
För användning i enlighet med BS7593:2006. Använd före en spolning av systemet. • Dosera via ett BoilerMag magnetitfilter eller genom matnings - och expansionstanken för system med öppen ventilation. För slutna system, dosera via ett element. Ej för användning i indirekta enkelmatade cylindrar, exempelvis ”Primatic”.
Blandningen ska vanligtvis cirkuleras i systemet i 1 timme innan det spolas ur. För äldre system med ihärdiga problem kan en längre cirkulationstid eller upprepad dosering behövas.
Dosering
Rekommenderad koncentration är 0,5%. Det innebär att 500ml räcker till ett system på 100 liter, vilket ungefär motsvarar ett hus med 3-4 sovrum.
Telefon: 0570-194 40
E-post: info@billigtvvs.se
Organisationsnummer: 556794-1314
Få en offert inom 24h!
Billigt El & VVS i Sverige AB är ett familjeägt företag som sedan starten 2009 levererat Golvvärme, El- och VVS- produkter med hög kvalitet till bra priser på nätet.
Vi jobbar kontinuerligt med att expandera vårt produktsortiment.
Tack för att du handlar din Golvvärme, El och VVS hos billigtvvs.se